İlk Kıblemiz

Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa Yeryüzünün en eski ve en kıymetli mescitlerinden biri olan Mescid-i Aksa da  harem-i şeriftir.  Bu şerefli mescit Peygamber Efendimizi misafir etmiş, miraca uğurlamıştır.
Bir gece, kendisine bazı ayetlerimizi gösterelim diye kulunu Mescid-i Harâm’dan çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ’ya götüren Allah eksikliklerden münezzehtir. O,  gerçekten her şeyi işitmekte ve görmektedir. (İsra 1. Ayet)
Kudüs, İslâm tarihi boyunca imanlı bir duruşun, kararlı bir yönelişin, muhabbetle mukaddese bağlanışın sembolü olmuştur. Mekke ve Medine nasıl ki Müslümanların ruhu ve sevdası ise, Kudüs de öylece damarlarımızda dolaşan kandır. Kudüs, İslam ümmetinin vahdet binasında kilit taşıdır.
Tarih boyunca “Dârü’s- Selâm”, yani barışın ve huzurun merkezi olarak anılan Kudüs, bugün barbarca bir işgal ile karşı karşıyadır. Kudüs ve çevresinde yaşayanlar, her gün baskı ve şiddete uğramakta, insanlık dışı uygulamalara maruz bırakılmaktadır.
"Hz. Peygamber,  Medine'ye hicret edince on altı ay Kudüs'e doğru namaz kıldı. Fakat Kâbe'nin kıble olmasını çok arzu ediyordu. Cebrail (a.s.)'e şöyle dedi: "Ya Cebrail, istiyor ve arzu ediyorum ki Allah benim yüzümü Yahudilerin kıblesinden çevirsin." Hz. Peygamber'in bu arzusuna Cebrail (a.s.) şöyle cevap verdi: "Ben sadece bir kulum. Sen Rabbine dua et ve ondan iste." Rasûlullah (s.a.v.) da yine Kudüs'e doğru namaza durdu ve başını semaya kaldırdı. Namazı henüz bitirmemişti ki şu ayet-i kerime nazil oldu: "(Ey Rasulüm, vahyin gelmesi için) yüzünün göğe doğru aranıp durduğunu görüyoruz. Bunun için seni razı olacağın bir kıbleye çevireceğiz. Artık yüzünü Mescid- i Haram'a (Kâbe'ye) doğru çevir. Ne şekilde olursanız olun, yine yüzlerinizi Kâbe tarafına döndürünüz." (Bakara, 144)
 Bu ayet gelir gelmez Peygamberimiz namazın içinde olduğu halde yüzünü Kâbe'ye doğru çevirdi.
Artık yüzünü Mescid-i Haram'a (Kâbe'ye) doğru çevir." Mescid-i Aksa ve Filistinliler işgalci Siyonist rejimin saldırısı altındalar. Yıllardır Filistinlilerin en temel insan haklarını ve uluslararası hukuku hiçe sayan Siyonist yönetim bu yıl da mübarek Ramazan ayında bayramda Müslümanların ilk kıblesi olan Mescid-i Aksa’yı kirletmeye çalışıyor. Bu zulme direnen başta mazlum Filistinliler olmak üzere bu mezalime karşı ayağa kalkan tüm Müslümanların yanındayız. Fakat üzülerek görüyoruz ki Müslüman ülkelerin yönetimleri birkaç kınama mesajının ötesine geçemediler.
 En mukaddes değerleri çiğnenirken birlik olamadılar. Siyonist rejimin küstah, pervasız bu saldırılarının bir sebebi de İslam ülkelerinin parçalanmışlığıdır. Bu durum en az Filistin’in işgali ve Mescid-i Aksa’ya yapılan saldırılar kadar bizleri yaralamaktadır.
 
Bu saldırıları durdurabilecek yegâne adım İslam Ülkeleri Savunma İşbirliği Teşkilatının tesis edilmesi ve Mescid-i  Aksay’ı bu teşkilatın korumasına almaktır. Bu saldırılar bir kez daha Müslümanların birliğine olan ihtiyacı gözler önüne sermektedir.
Geliniz, İslam coğrafyasının, kardeşlerimizin ve masum insanlığın maruz kaldığı felaket, zulüm ve mağduriyetlerden ders alalım. Ümmet bilinciyle iman kardeşliğimizi pekiştirelim. Zorlukları beraber aşmanın çarelerini arayalım. Birliğimize ve dirliğimize kasteden, gücümüzü zayıflatan fitne hareketlerine fırsat vermeyelim. Coğrafyamızı kan ve gözyaşı diyarına çeviren zalimlerin karşısında hakkı söylemekten geri durmayalım. Maddi ve manevi bütün varlığımızla merhametin yanında yer alalım. Kudüs bilincini, iman ve adalet şuurunu canlı tutalım.
İsrail’in Mescid-i Aksa’ya yönelik yaptığı alçakça saldırı ve baskınlar, dünyada vicdan sahibi her insanı yaralıyor.
Bizim ilk kıblemiz efendimizin miraca çıktığı kutlu bir beldedir. Sessizliğimiz zuldür, zulümdür..
Mescid-i Aksa’yı Ezansız, Namazsız ve Müslümanız Bırakma Allah’ım !...
Gün, artık konuşma günü değil gün icraat zamanıdır.
İslam birliği Teşkilatı, Türkiye’nin öncülüğünde acilen toplanması gerekiyor.
Gün, Mescid’i Aksay’ı kurtarma günüdür.
Gün, Siyonizm karşısında laf, değil icraat konuşur!..
Gün, fiili olarak harekete geçme günüdür.
Ümmetin İlk kıblesidir, Kıyamıdır...
Ey Müslümanlar ne kadar daha sessiz kalacaksın…
Artık bu zulme bir dur de!!!
Konu Müslümanlar olunca herkes kör sağır dilsiz….
Yâ Settâr! Mazlumun Rabbi de sensin, imdat eyle Ya Rabbi!
 
Selam ve Dua İle
 Zübeyt BOZKURT

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Zübeyt Bozkurt - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Medya Ankara Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Medya Ankara hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Medya Ankara editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Medya Ankara değil haberi geçen ajanstır.


Şeherli Gıda Sanayi Ticaret A.Ş- Mali Müşavir

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Muhasebe GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Muhasebe departmanında çalışacak t...

ŞEHERLİ GIDA SANAYİ

Bilfen eğitim kurumları- İngilizce Öğretmeni

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe En az 3 yıl tecrübeli Departman Eğitim ENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI İş Tanımı Bilfen Eğitim Kuruml...

BİLFEN EĞİTİM KURUMLARI

Yön İletişim- Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Yeni Başlayan Departman Müşteri Hizmetleri / Çağrı Merkezi GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

YÖN İLETİŞİM

Atlas- Rehberllik Ve Psikolojik Danışman

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Tecrübe Tecrübeli / Tecrübesiz Departman Eğitim GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Ankarada faliyet göster...

ATLAS

Fnss Savunma Sistemleri Aş- Ürün Destek Yetkilisi

Çalışma Şekli  Tam zamanlı Tecrübe  En az 2 yıl tecrübeli Departman Lojistik Genel Nitelikler Üniversitelerin 2 yıllık bölümlerinden mezun (M...

FNSS SAVUNMA SİSTEMLERİ AŞ

Türkiye Finans Katılım Bankası-Perakende Portföy Yönetmeni

Çalışma Şekli Tam zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Finans GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI Bizimle kariyere katılmaya var mısın? Biz T...

TÜRKİYE FİNANS KATILIM BANKASI

Ercan Orman Ürünleri - Sevkiyat Personeli Elaman alım İlanı

Çalışma Şekli Tam Zamanlı Pozisyon Seviyesi Uzman Departman Lojistik GENEL NİTELİKLER VE İŞ TANIMI...

ERCAN ORMAN ÜRÜNLERİ

Anket Fenerbahçe'nin Teknik Direktörü Kim Olmalı?